Każde nowoczesne urządzenie wykorzystuje układ hydrauliczny gwarantujący odpowiednią wydajność sprzętu. Hydraulika siłowa jest stosowana w maszynach górniczych, rolniczych czy siłownikach do bram garażowych. Taka technologia jest znana od lat i bardzo ułatwia działanie poszczególnych maszyn i urządzeń. Hydraulika znajduje się również w pompie ciepła, która jest odpowiedzialna za przenoszenie mocy grzewczej wytworzonej przez pompę ciepła.
Układ hydrauliczny w pompie ciepła
Jak już wspomnieliśmy, bez układu hydraulicznego pompa ciepła nie przeniesie mocy grzewczej na instalację grzewczą budynku. Podobnie jest w samochodzie – moc silnika bez sprzęgła i skrzyni biegów nie wpłynie na koła pojazdu. Bez tych dwóch wymienionych elementów samochód nie zostanie wprawiony w ruch. Niestety często specjaliści od instalacji grzewczych popełniają błędy w sztuce przy montażu kotłowi i hydraulice w kwestii szerokości rur. Należy sobie zdawać sprawę, że rury o niewystarczającej średnicy powodują zwiększenie prędkości przepływu i wzrost oporów przepływu, ponieważ te rosną niestety wykładniczo. W rezultacie nie ma wymaganego objętościowego strumienia przepływu wody, a dokładniej brakuje przeniesienia na układ grzewczy mocy, która powstała w wyniku działania pompy ciepła. Przy projektowaniu instalacji specjaliści zwracają uwagę, że powinno się zwracać uwagę na średnicę nominalną oraz stosowanie elementów odpornych na korozję.
Schematy hydrauliczne pozwalające czytać układy
Aby zaprojektować odpowiedni układ, najpierw trzeba stworzyć czytelne schematy hydrauliczne. Schematy hydrauliczne zawierają odpowiednią symbolikę hydrauliczną, która pokazuje jak daną instalację zamontować i w jaki sposób ona działa. Schematy hydrauliczne prezentują poszczególne symbole konkretnych układów, a także wszystkie zaimplementowane podzespoły i części w układzie hydraulicznym. Warto także wspomnieć, że symbole są bardzo uniwersalne, ponieważ są unormowane za pomocą normy PN-ISO 1219-1:1994. Wszyscy specjaliści z branży potrafią je rozczytać.