Na rynku możemy wyróżnić dwa rodzaje pieców – piec jednofunkcyjny gazowy, mogący ogrzewać wodę centralnego ogrzewania oraz piec dwufunkcyjny gazowy, który za dodatkowo dostarcza ciepłą wodę użytkową. Jakie zalety i wady mają te oba urządzenia?
Piec jednofunkcyjny – wady i zalety
Piece jednofunkcyjne ogrzewają wodę c.o. Jednak taką instalację można rozbudować samodzielnie, kupując również do pieca osobny zasobnik na ciepłą wodę użytkową. Takie rozwiązanie sprawdza się głównie w dużych domach jednorodzinnych, w którym mieszka kilku domowników, a w samym domu znajduje się kilka łazienek i jest miejsce na kotłownię. W rezultacie równocześnie jeden domownik może korzystać z ciepłej wody w kuchni, a drugi brać ciepły prysznic w łazience. Wbudowana pompa cyrkulacyjna wody wychodząca z kranu ma stałą temperaturę, a czas oczekiwania na nią jest znacznie krótszy. Główną wadą takich kotłów jest to, że są one masywne, co wymusza wygospodarowanie dodatkowego miejsca.
Piec dwufunkcyjny – wady i zalety
Piec dwufunkcyjny gazowy w porównaniu z jednofunkcyjnego ma jedna główną zaletę – łączy w jednym urządzeniu funkcję zwykłego kotła oraz funkcję zasobnika ciepłej wody użytkowej. Z uwagi na swoje gabaryty oraz możliwości użytkowe są stosowane głównie w małych domach lub mieszkaniach, gdzie brakuje miejsca na osobną dużą kotłownię. Zazwyczaj są montowane w kuchniach lub łazienkach, a to dlatego, że najlepiej te urządzenia logować blisko punktu poboru wody. Ciepła woda użytkowa jest przygotowana w sposób przepływowy, co oznacza, że podgrzewanie nie generuje strat ciepła. Co więcej, zaletą jest łatwiejsza, mniejsza a tym samym tańsza instalacja przyłączeniowa.
Czas przejść do wad. Piec dwufunkcyjny gazowy w domu generuje pewne ograniczenia. Jednym z nich jest brak możliwości korzystania z ciepłej wody przez kilku domowników równocześnie. Jak już wspominaliśmy, przygotowanie wody odbywa się w sposób przepływowy, co oznacza, że ciepła woda zostaje produkowana dopiero w momencie odkręcenia kranu.