Zakup konkretnego pieca powinien być uzależniony od tego, co chcemy nim ogrzewać. Piec jednofunkcyjny zasila jedynie instalację centralnego ogrzewania, natomiast dwufunkcyjny za sprawą wymiennika, zapewnia jeszcze ciepłą wodę użytkową. Jaką podjąć decyzję?
Piec jednofunkcyjny czy piec dwufunkcyjny?
Piec dwufunkcyjny najlepiej będzie sprawdzał się w małych gospodarstwach domowych, gdzie punkty poboru wody znajdują się blisko urządzenia. Ważne jest, aby dwie osoby nie korzystały równocześnie dwie osoby, ponieważ wtedy urządzenie nie nadąży z wytwarzaniem ciepłej wody. W praktyce każdy piec dwufunkcyjny sprawdza się tylko przy jednej łazience, która jest bezpośrednio położona obok kuchni. W przeciwnym razie trzeba się przygotować na długie oczekiwanie na ciepłą wodę w kranie. Gdy wszystkie punkty poboru wody są od siebie oddalone, najlepiej zlokalizować piec dwufunkcyjny w miejscu, gdzie domownicy najczęściej potrzebują ciepłej wody.
W dużym domu specjaliści od urządzeń sanitarnych zalecają piec jednofunkcyjny z dodatkowym pojemnościowym podgrzewaczem wody – takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które chcą mieć w domu stabilną temperaturę wody i nie muszą ograniczać się z jej zużyciem. W takim urządzeniu możliwe jest zastosowanie również cyrkulacji ciepłej wody niezbędnej w dużej instalacji. Duża instalacja jest niestety wymagana przy dużych gospodarstwach domowych.
Dwufunkcyjny piec nie do każdej instalacji
Zanim zdecydujemy się zakupić kocioł dwufunkcyjny, który jest dodatkowo wyposażony w podgrzewacz wody, warto sprawdzić, czy nasza instalacja wod-kan spełnia warunki producenta urządzenia. Niedogodności w używaniu pieca tego rodzaju mogą pojawić się na przykład po podłączeniu hydroforu. Co więcej, aby podgrzewacz do ciepłej wody użytkowej się uruchomił, przepływająca woda musi osiągać minimalny przepływ o odpowiednim ciśnieniu. Takie wymagania są określone przez producenta danego pieca dwufunkcyjnego, zakupionego do domu.