Chcesz wymienić stary piec, który jest napędzany paliwem stałym? A być może budujesz dom i zastanawiasz się nad źródłem ciepła i CWU? Jeśli odpowiedź, chociaż na jedno pytanie brzmi tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się z naszego artykułu najważniejszych informacji na temat pieca co dwufunkcyjnego.
Dlaczego warto wybrać piec co dwufunkcyjny?
Jeśli szukasz oszczędnego i ekologicznego źródła, to piec co dwufunkcyjny jest idealnym rozwiązaniem. Instalacja grzewcza to niezwykle ważny rodzaj instalacji determinujący to, jaki komfort będziesz odczuwał w swoim domu. Z uwagi na wiele zalet obecnie wielu właścicieli starych domów lub tych nowych decyduje się na montaż kotła gazowego dwufunkcyjnego. Montując takie urządzenie na gaz, zapewniamy sobie i domownikom ogrzewanie oraz ciepłą wodę użytkową. Kocioł tego typu charakteryzuje się zamkniętą komorą spalania, dzięki czemu może ogrzewać nie tylko wodę w kaloryferach, lecz także dostarczać w szybkim czasie ciepłą wodę.
Z czego składa się piec co dwufunkcyjny?
Piec co dwufunkcyjny jest niezwykle funkcjonalny za sprawą pracy wszystkich podzespołów, które zostały zaprojektowane w doskonały sposób. Budowa takiego urządzenia składa się z palnika gazowego wraz z zapłonnikiem, czujnika ciśnienia lub manometru, zaworu trójdrogowego służącego do przełączania trybów pracy kotła, armatury i orurowania gazowego, armatury i orurowania wodnego, wymiennika ciepła (nagrzewnicy, która podgrzewana jest przez płomień palnika) oraz pompy obiegowej zapewniającej krążenie wody w instalacji. Jak widać, podzespołów jest wiele, jednak każdy element jest niezbędny. Co więcej, dwufunkcyjne kotły mogą również odzyskać ciepło ze spalin, co oznacza, że ich efektywność kształtuje się na poziomie 100% lub nawet więcej. Jak odbywa się taki odzysk? Przy wylatywaniu spalin z kominowej instalacji dodatkowy wymiennik ciepła generuje ciepło i przekazuje je do ogrzewania wody. Takie rozwiązanie generuje jeszcze większe oszczędności.