W celu zapewnienia jak największego komfortu w swoim domu urządzenie grzewcze powinno być dopasowane do potrzeb. Wybór jednak nie jest prosty, ponieważ oprócz kotłów tradycyjnych, pojawiły się również kotły kondensacyjne, które zrewolucjonizowały systemy grzewcze. Sprawdź jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze kotła, ponieważ każdy rodzaj kotłów ma swoje charakterystyczne cechy.
Kotły tradycyjne i kondensacyjne – cena i oszczędność
Co prawda kotły kondensacyjne są bardziej wydajne, jednak są droższe nawet o trzy razy w stosunku do cen tradycyjnych kotłów. Czasami jednak większy wydatek bardziej się opłaca. Specjaliści szacują, że inwestycja w kocioł kondensacyjny zwraca się po 6 latach.
Kotły tradycyjne i kondensacyjne – cena i oszczędność
Kondensacyjne kotły mają zamkniętą komorę spalania, natomiast kotły tradycyjne charakteryzują się zamkniętą bądź otwartą komorą. Co to oznacza dla właściciela kotła? Zamknięta komora pobiera powietrze spoza nieruchomości, natomiast wtedy wymaga ona zastosowania wentylacji nawiewnej w pomieszczeniu, gdzie się znajduje urządzenie. W ten sposób nasze mieszkanie nie będzie się wychładzać przez powietrze wtłaczane z zewnątrz budynku. Nie ma więc przy takiej technologii strat ciepła. Komora otwarta z kolei w kotłach pobiera powietrze z pomieszczenia, gdzie znajduje się urządzenie. Przy takim rozwiązaniu nie trzeba dodatkowo montować kratki wentylacyjnej. Niestety to może powodować nadmierne wychładzania się wnętrza.
Wydajność a sprawność kotła tradycyjnego
Nowoczesne kotły tradycyjne osiągają efektywność na poziomie 90-92%, natomiast te kondensacyjne często efektywność swoją osiągają na poziomie 100% lub nawet 105%. Oczywiście logika podpowiada, że urządzenie nie może pracować więcej niż 100%. Wynik taki jest rezultatem korzystania przez specjalistów od efektywności starego wzoru, który nie ma zastosowania dla nowej technologii. Kotły kondensacyjne dodatkowo pobierają ciepło ze spalin, które mogą przekazywać do ogrzewania wody. Decydując się na urządzenie tego typu, oszczędzamy jeszcze więcej pieniędzy.